V zadnej lavici som sedela pridlho a nadobudla som pocit, že sa už nikdy nedostanem „dopredu“

V Programe rozvoja rómskych komunít podporujeme organizácie, ktoré sa venujú ranému detstvu vo vylúčených rómskych komunitách. Vďaka ich práci majú deti narodené v generačnej chudobe lepšie šance na krajšiu budúcnosť a plnohodnotný život. Tieto organizácie zároveň zlepšujú zručnosti a skúsenosti rodičov týchto malých detí. Vo výsledku tak z toho ťaží celá komunita a spoločnosť.

Ľudia, ktorí sa rozhodli zasvätiť svoj život ťažkej práci v komunitách, sú naozaj obdivuhodní a svoju prácu považujú za poslanie. A tak nečudo, že jej často obetujú svoj osobný život. 

Toto je prípad aj Jany Karľovej, ktorá v Snine založila občianske združenie Gaštanový koník a vedie Centrum včasnej intervencie. Gaštanový koník finančne podporujeme cez Program rozvoja rómskych komunít od roku 2021 a za tento čas malo prospech z jeho aktivít celkom 62 ľudí v troch komunitách v Snine. S 34 deťmi aktívne pracovali mentorky. Sú to ženy z miestnej rómskej komunity, ktoré pravidelne navštevujú rodiny v ich domácom prostredí. Malé deti učia, motivujú a pripravujú na materskú či základnú školu. V Karpatskej nadácii sme hrdí a hrdé, že môžeme podporovať aj takéto lokálne projekty s obrovským dopadom na komunity.

Viac o Jane a jej motivácii sa dočítate v rozhovore nižšie.

V rozhovore sa dozviete:

·   Prečo chodila Jana do školy špinavá a hladná?
·   Prečo je dôležité dať deťom z chudobného prostredia šancu?
·   Prečo by sa na dôležitých rozhodnutiach a procesoch mali podieľať aj samotní Rómovia?
·   Prečo niektoré mamy utekajú z pôrodnice?

Dočítajte sa o Jane viac priamo v článkuV zadnej lavici som sedela pridlho a nadobudla som pocit (pluska.sk)

Zdieľajte tento článok