Prekonali bariéry a zapísali deti do škôlky

Karpatská nadácia podporuje cez Program rozvoja rómskych komunít aj OZ Vyrovnávanie šancí, ktoré pôsobí v Prešove na Starej Tehelni. V programe Veselo a hravo doma aj v škôlke/2 sa o prácu s deťmi sa ich rodičmi sa starajú piati zamestnanci združenia. Jedným z cieľov ich práce je zlepšiť prístup detí k vzdelávaniu v materských a základných školách. Tam sa to však nekončí. Ženy v teréne usilovne pracujú na tom, aby deti do škôlky a školy nielen nastúpili, ale aby ich aj pravidelne navštevovali.  

Pracuje sa s deťmi už od narodenia, no pri deťoch od 3 rokoch sa venuje špeciálna pozornosť ich príprave na inštitucionálne vzdelávanie. Pri zápise do škôlky každý rok narážajú na bariéry zo strany rodičov i materských škôl. Toto leto sa však okrem náročnej prípravy mohli venovať aj príjemnej aktivite: oslavovali s deťmi, ktoré v septembri nastúpili do materskej, alebo základnej školy 

Sme hrdí, že detičky z nášho programu Veselo a hravo sa do školy i škôlky tešia a nemajú z nej obavy.” hovorí Jana Urban, koordinátorka terénnych aktivít. Tento rok sa združeniu podarilo zapísať do materskej školy všetky štvorročné deti. Tento veľký úspech pripisujú mentorkám Katke Daňovej a Marienke Petikovej, vďaka ktorých práci sa podarilo prekonať spomínané bariéry. 

Aby uľahčili dvanástim deťom nástup do škôlky, rodiny zapísané v programe dostali bohato vybavenú tašku s didaktickými pomôckami, hračkami a pracovnými listami. Mamičky už vedia ako s pomôckami pracovať i kam sa obrátiť, keby potrebovali poradiť. Aj toto je výsledok pravidelnej systémovej práci priamo v rodinách vo vylúčených komunitách. 

Piaty ročník Programu rozvoja rómskych komunít sme ukončili v lete. Všetci sa spoločne tešíme na začiatok novej fázy projektu, pretože vidíme, cítime i  vieme, že kontinuálna práca s deťmi od narodenia do nástupu na základnú školu je to najviac, čo im môžeme dať. 

Zdieľajte tento článok