Prekonali bariéry a zapísali deti do škôlky

Karpatská nadácia podporuje cez Program rozvoja rómskych komunít aj OZ Vyrovnávanie šancí, ktoré pôsobí v Prešove na Starej Tehelni. V programe Veselo a hravo doma aj v škôlke/2 sa o prácu s deťmi sa ich rodičmi sa starajú piati zamestnanci združenia. Jedným z cieľov ich práce je zlepšiť prístup detí k vzdelávaniu v materských a základných školách. Tam sa to však nekončí. Ženy v teréne usilovne pracujú na tom, aby deti do škôlky a školy nielen nastúpili, ale aby ich aj pravidelne navštevovali.  

Pracuje sa s deťmi už od narodenia, no pri deťoch od 3 rokoch sa venuje špeciálna pozornosť ich príprave na inštitucionálne vzdelávanie. Pri zápise do škôlky každý rok narážajú na bariéry zo strany rodičov i materských škôl. Toto leto sa však okrem náročnej prípravy mohli venovať aj príjemnej aktivite: oslavovali s deťmi, ktoré v septembri nastúpili do materskej, alebo základnej školy 

Sme hrdí, že detičky z nášho programu Veselo a hravo sa do školy i škôlky tešia a nemajú z nej obavy.” hovorí Jana Urban, koordinátorka terénnych aktivít. Tento rok sa združeniu podarilo zapísať do materskej školy všetky štvorročné deti. Tento veľký úspech pripisujú mentorkám Katke Daňovej a Marienke Petikovej, vďaka ktorých práci sa podarilo prekonať spomínané bariéry. 

Aby uľahčili dvanástim deťom nástup do škôlky, rodiny zapísané v programe dostali bohato vybavenú tašku s didaktickými pomôckami, hračkami a pracovnými listami. Mamičky už vedia ako s pomôckami pracovať i kam sa obrátiť, keby potrebovali poradiť. Aj toto je výsledok pravidelnej systémovej práci priamo v rodinách vo vylúčených komunitách. 

Piaty ročník Programu rozvoja rómskych komunít sme ukončili v lete. Všetci sa spoločne tešíme na začiatok novej fázy projektu, pretože vidíme, cítime i  vieme, že kontinuálna práca s deťmi od narodenia do nástupu na základnú školu je to najviac, čo im môžeme dať. 

Zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email