Aktivity pre deti vo veku 0 – 6 mesiacov

Dôležitosti fyzickej aktivity sme sa venovali už v článku Fyzická aktivita u malých detí.  V tomto článku prinášame niekoľko tipov na to, aké aktivity môžete využiť pri rozvoji a podpore tých najmenších detí vo veku do 6 mesiacov.

Ak to počasie dovolí, mnohé aktivity v tejto vekovej kategórií sa dajú vykonávať aj vonku aj vo vnútri. Vďaka obyčajnej čistej deke môžeme vykonávať masáž, podporiť čas na brušku a iné hravé aktivity zamerané na koordináciu tela. Tieto aktivity zvyšujú porozumenie dieťaťa o sebe a ostatných, jej/jeho vnímanie tela a posilňujú svaly na krku, rukách a nohách. Majte na pamäti, že vekové kategórie sú široké a prekrývajú sa, najmä počas prvého roku života, keď dieťa prechádza od obmedzenej aktivity na chrbte k prvým krokom.

aktivity pre deti od 0-6 mesiacov
Photo by Ivan Samkov
Aktivity
Popis
Potrebné pomôcky

Masáž bábätka

Jemné, rytmické hladenie tela dieťaťa.

Opatrovník, detský olej alebo krém, čistá deka

Polohovanie na brušku

Môže sa začať už pri narodení, najskôr na bruchu opatrovníka a neskôr sa prejde na čistú a bezpečnú prikrývku.

Opatrovník, neskôr, hračky pre bábätko, za ktorými sa má naťahovať

Viac ako len výmena plienok

Využite čas na výmenu plienok na podporu dieťaťa v pohyboch ako chytiť, odtlačiť, pritiahnuť, kopnúť a balansovať.

Dajte bábätku svoje prsty aby ich chytilo, jemne ťahajte bábätko nahor, dajte ho do stojacej polohy aby cítilo chodidlá, nechajte ho načiahnuť sa za predmetmi, bicyklujte s jeho nožičkami, priblížte jeho nohy k jeho brade a počítajte jeho palčeky na nohách.

Opatrovník, deka, prebaľovací stôl

Voľný pohyb

Ak to teplota umožňuje, dajte bábätku možnosť hýbať sa a kopať s čo najmenším obmedzením a množstvom oblečenia.

Opatrovník

Hýbte sa s dieťaťom

Pohybujte sa s dieťaťom v náručí, tancujte a spievajte; hovorte básničky, vydávajte zvuky, šteklite a hladkajte dieťa; hýbte jeho rúčkami a nôžkami; tlieskajte jeho rukami. Vždy sledujte reakcie dieťaťa, spomaľte alebo zrýchlite podľa toho, ako reaguje.

Opatrovník

Vytvárajte hudbu alebo robte hluk

Povzbudzujte dieťa v držaní, trasení alebo búchaní na hračku, ktorá je primeraná jeho veku a vydáva zvuk; spievajte a nechajte dieťa vydávať zvuky do rytmu hudby.

Hrkálka, ktorá je bezpečná alebo krabička, ktorá vydáva zvuk

Zmeňte polohu bábätka

Zdvíhajte bábätko nad hlavu a späť a meňte pozície, aby ste pomohli bábätku rozvíjať rovnováhu a pocit pohybu.  

Opatrovník

Sledovanie detskej hrkálky

Zaveste nad detskú postieľku farebnú hrkálkou. Traste ňou, aby ste dieťa motivovali sledovať ju očami, hýbať hlavou a naťahovať sa za ňou rukami.

Detská hrkálka vo vzdialenosti mimo dosahu dieťaťa

Aktívne kúpanie

Povzbuďte dieťa počas kúpania v špliechaní a kopaní.

Vanička na kúpanie s nízkou hladinou vody, jemná handrička na kúpanie, plastové hračky…

Hry s opakujúcim sa vzorom (riekanky a básničky)

Hry, ktoré majú konzistentné vzory, pri ktorých sa dieťa učí predvídať, čo bude nasledovať.

Opatrovník

polohovanie na brušku
Photo by Vika Glitte

Polohovanie na brušku

VEK: S polohovaním na brušku sa môže začať hneď po narodení, pričom novorodenec/dieťa leží na hrudi alebo na kolenách matky, otca alebo iného opatrovateľa alebo na čistej prikrývke. Začnite len s 2 – 3 minútami dvakrát denne. Čas na brušku možno využiť na zlepšovanie udržiavania očného kontaktu s dieťaťom prostredníctvom rozprávania a vytvárania grimás.

NADCHÁDZAJÚCE ZMENY POČAS NASLEDUJÚCICH DNÍ A MESIACOV: Umiestnite dieťa jemne na bruško cez nohy pozdĺžne alebo na bruško a hladkajte bábätko. Položte bábätko na prikrývku tvárou nadol, spievajte pesničku a vydávajte zábavné zvuky, ukazujte bábätku zaujímavé veci, na ktoré sa môže pozerať a na ktoré si môže siahnuť. Nechajte bábätko dosiahnúť a kotúľať /posúvať loptu alebo siahať po iných zaujímavých predmetoch. 

Rozptyľovanie dieťaťa zaujímavými predmetmi alebo činnosťami (zábavné tváre, spevy, a pod.) počas času stráveného na brušku ho vystaví novým veciam a polohovanie bude zábavnejšie a prejde rýchlejšie.

VÝHODY: Podporuje očný kontakt, pozeranie a slovnú výmenu medzi opatrovateľom a novorodencom/dojčaťom, čo podporuje vzájomné pripútanie. Posilňuje krčné a brušné svaly. Poskytuje dojčatám iný pohľad na svet. Bruško, ruky a nohy sú v kontakte s povrchom, na ktorom dieťa leží, čo poskytuje spätnú väzbu o ako a kde sa jeho telo nachádza v priestore.  

ČO JE POTREBNÉ: Čistá deka alebo povrch, niekoľko hračiek, opatrovateľ. 

POZOR: Dieťa by nemalo zostať samo a bez dozoru a čas na brušku by mal trvať len minútu alebo dve, najmä keď s ním len začínate.  

Celú správu Healthy weight, physical activity and sedentary time (Zdravá hmotnosť, fyzická aktivita a sedavý čas) nájdete na webovej stránke: YCHW HV 920 HealthyWeight Physical Activity.pdf (issa.nl)

Zdieľajte tento článok