Zníženie účinkov výraznej nepriaznivosti na zdravý vývoj detí je nevyhnutné pre pokrok a prosperitu každej spoločnosti. Veda nám hovorí, že niektoré deti rozvíjajú odolnosť alebo schopnosť prekonať vážne ťažkosti, zatiaľ čo iné nie. Pochopenie toho, prečo sa niektorým deťom darí aj napriek nepriaznivým skorým skúsenostiam, je kľúčové, pretože to môže viesť k efektívnejším politikám a programom, ktoré pomôžu väčšiemu počtu detí dosiahnuť svoj plný potenciál.
Jedným zo spôsobov, ako pochopiť vývoj odolnosti, je vizualizácia balančnej váhy alebo hojdačky. Ochranné skúsenosti a schopnosti zvládania na jednej strane, vyvažujú značnú nepriazeň osudu na strane druhej. Odolnosť je evidentná, keď zdravie a vývoj dieťaťa smerujú k pozitívnym výsledkom – dokonca aj vtedy, keď je na strane negatívnych výsledkov veľa faktorov.
V priebehu času môže kumulatívny vplyv pozitívnych životných skúseností a zručností pri zvládaní situácie posunúť pozíciu oporného bodu, čo uľahčuje dosahovanie pozitívnych výsledkov.
- uľahčenie podporných vzťahov medzi dospelým a dieťaťom
- budovanie pocitu vlastnej efektívnosti a vnímanie kontroly
- poskytovanie príležitostí na posilnenie adaptačných zručností a samoregulačných schopností
- a mobilizovanie zdrojov viery, nádeje a kultúrnych tradícií.
Naučiť sa zvládať zvládnuteľné hrozby je rozhodujúce pre rozvoj odolnosti. Nie každý stres je škodlivý. V živote každého dieťaťa existuje množstvo príležitostí zažiť zvládnuteľný stres – a s pomocou podporujúcich dospelých môže tento „pozitívny stres“ podporovať rast. Postupom času dokážeme lepšie zvládať životné prekážky a ťažkosti, a to fyzicky aj psychicky.
Schopnosti, ktoré sú základom odolnosti, možno posilniť v každom veku. Mozog a iné biologické systémy sú najviac adaptabilné v ranom veku. Napriek tomu, že ich vývoj kladie základ pre širokú škálu odolných spôsobov správania, nikdy nie je neskoro na budovanie odolnosti. Aktivity na podporu zdravia primerané veku môžu výrazne zvýšiť pravdepodobnosť, že sa jednotlivec zotaví zo zážitkov vyvolávajúcich stres. Napríklad pravidelné fyzické cvičenie, praktiky na znižovanie stresu a programy, ktoré aktívne budujú výkonné funkcie a schopnosti sebaregulácie, môžu zlepšiť schopnosti detí a dospelých vyrovnať sa s nepriazňou v živote, prispôsobiť sa im a dokonca im predchádzať. Dospelí, ktorí posilňujú tieto zručnosti v sebe, môžu lepšie modelovať zdravé správanie svojich detí, a tým zlepšiť odolnosť ďalšej generácie.
Celú správu Resilience (Odolnosť) nájdete na adrese: Resilience (harvard.edu)